Zakon o porezu na dodatnu vrijednost kojim je omogućeno ostvarivanje povrata PDV-a na kupovinu prve nekretnine u Bosni i Hercegovini usvojen je 12. aprila 2025. godine, ali se još uvijek ne primjenjuje zbog neodluke Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) o pravilniku koji je neophodan za implementaciju.
Posljedice kašnjenja osjete građani koji su kupili stanove ili kuće nakon stupanja zakona na snagu, a očekivali su da će novac od povrata PDV-a koristiti za opremanje svojih nekretnina. Inflacija u proteklih godinu dana znatno je smanjila kupovnu moć novca, pa tako iznos od 15.000 do 20.000 KM koji bi trebao pokriti opremanje stana ili kuće danas vrijedi znatno manje.
Građani su zbog odlaganja bili primorani dodatno se zaduživati. Nikola S. iz Banjaluke, koji je prošle godine kupio stan, ističe da je nakon podizanja stambenog kredita i kupovine stana morao podići još jedan kredit kako bi opremio nekretninu, jer povrat PDV-a još nije realizovan. “Pitanje je hoću li, ako pravilnik uskoro bude usvojen, moći od tog iznosa vratiti kredit za opremanje stana. Sve je poskupilo, a novac iz aprila prošle godine danas nema istu vrijednost”, kazao je Nikola.
Ekonomisti upozoravaju da kašnjenje pravilnika direktno utiče na finansije građana. Admir Čavalić, ekonomski analitičar, ističe da zbog inflacije novac gubi vrijednost, posebno kada se radi o očekivanim povratima države. “Na gubitku su oni koji su računali na povrat PDV-a i pravili kalkulacije, planove ili kreditne obaveze. Kašnjenje pravilnika znači da je novac koji bi trebao biti vraćen danas znatno manje vrijedan nego kada je zakon donesen”, rekao je Čavalić.
Sličnog mišljenja je i Dušan Srdić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača „Reakcija“ iz Banjaluke. On podsjeća da je sindikalna potrošačka korpa u februaru 2026. godine porasla za oko 6% u odnosu na februar 2025. godine, što znači da iznos koji bi građani primili od povrata PDV-a sada pokriva manji dio troškova opremanja stanova i kuća.
Direktor UIO BiH, Zoran Tegeltija, potvrdio je za „Nezavisne novine“ da je UIO još u septembru prošle godine kompletirao Pravilnik i dostavio ga Upravnom odboru na odlučivanje. Tegeltija je izrazio nadu da će pravilnik uskoro biti usvojen, što bi omogućilo implementaciju zakonskog rješenja i isplatu povrata PDV-a za sve koji su kupili nekretninu nakon stupanja zakona na snagu.
Ipak, zbog kašnjenja građani su ostali bez planiranih sredstava, dok inflacija dodatno smanjuje vrijednost novca. Stručnjaci ističu da bi brza implementacija pravilnika bila od velikog značaja kako bi se ublažile finansijske posljedice za građane koji su investirali u prve nekretnine.