Građani Tuzle večeras će imati priliku posmatrati djelimično pomračenje Sunca, jedan od zanimljivijih nebeskih fenomena koji će se dogoditi danas, 12. augusta.
Pomračenje će se iz Tuzle moći pratiti pred zalazak Sunca, zbog čega će za posmatranje biti potrebno pronaći mjesto s otvorenim pogledom prema zapadnom horizontu. Vidljivost će u velikoj mjeri zavisiti i od vremenskih uslova.
Posebno je važno naglasiti da se Sunce tokom pomračenja ne smije gledati direktno bez odgovarajuće zaštite. Obične sunčane naočale nisu dovoljne, već su potrebne posebne, certificirane naočale za posmatranje Sunca.
Koliko je interesovanje za ovaj fenomen veliko, pokazuju i prizori iz Njemačke, gdje građani već čekaju u redovima kako bi dobili zaštitne naočale i spremno dočekali pomračenje Sunca./Tuzlainfo.ba/