Crveni križ Tuzlanskog kantona i ove godine aktivno učestvuje u organizaciji i praćenju Marša mira, jedne od najznačajnijih memorijalnih manifestacija posvećenih sjećanju na žrtve genocida u Srebrenici.
Kao i prethodnih godina, ekipe Crvenog križa Tuzlanskog kantona pružit će neophodnu medicinsku, logističku i terensku podršku hiljadama učesnika koji pješače trasom od Nezuka do Potočara, putem kojim su se u julu 1995. godine kretali preživjeli Srebreničani u potrazi za spasom.
Više o planiram aktivnostima za Tuzlainfo.ba govori Merima Sarajlić, sekretarka Crvenog križa Tuzlanskog kantona:
U realizaciji aktivnosti tradicionalno učestvovat će veliki broj volontera, medicinskih radnika i uposlenika Crvenog križa iz više gradova i općina Tuzlanskog kantona, ali i drugih dijelova Bosne i Hercegovine. Njihov zadatak je da tokom marša budu stalna podrška učesnicima kroz pružanje prve pomoći, transport iznemoglih i povrijeđenih osoba, kao i distribuciju vode, voća i drugih potrepština na terenu.
Dosadašnja iskustva pokazuju da su upravo ekipe Crvenog križa među najvažnijim osloncima učesnicima Marša mira, posebno u trenucima visokih temperatura, fizičke iscrpljenosti, povreda i drugih zdravstvenih tegoba koje prate višednevno pješačenje zahtjevnim terenom. Marš mira ostaje simbol sjećanja, opomene i dostojanstva, a Crveni križ Tuzlanskog kantona jedan od njegovih najvažnijih oslonaca na terenu.