U Tuzli svečano otvorena kolektivna izložba „Slana soba“

U Međunarodnoj galeriji portreta Tuzla sinoć je svečano otvorena izložba „Slana soba“, pripremljena u povodu Dana državnosti Bosne i Hercegovine. Publika je ispunila foaje Galerije i na simboličan način podržala povratak tradicije kolektivnih izložbi u Tuzli, koja nakon dužeg vremenskog prekida ponovo okuplja lokalne autore.

Organizatori su istaknuli da je cilj izložbe evocirati uspomene na prve generacije tuzlanskih likovnih umjetnika i obnoviti praksu zajedničkog predstavljanja radova, kakvu je 60-ih godina prošlog stoljeća uspostavilo Društvo likovnih umjetnika Tuzla. Time se, poručeno je, odaje priznanje umjetnicima koji su utemeljili bogatiji kulturni život grada.

Svoje radove izložilo je 14 autora različitih generacija i izrazâ, među kojima su Aleksandar Marković, Boris Pejić, Damir Hasić, Edina Selesković, Marina Trogrlić, Merima Turbić Mahmutović, Merima Ibrišimović, Mirza Ribić, Milica Bilanović, Muhamed Begić, Samir Sufi, Samra Krunešić, Suljo Trbalić i Vesna Teodosić. Na izložbu su uvršteni i radovi nedavno preminule umjetnice i profesorice Samije Mašić.

Izložbu je otvorio kustos Centra za kulturu Tuzla Samir Sufi, a u ime autora publici su se obratile Marina Trogrlić i Milica Bilanović. Zahvalile su se organizatorima i naglasile važnost činjenice da je prostor Galerije bio ispunjen posjetiocima, što potvrđuje da tuzlanska publika ostaje posvećena lokalnoj umjetničkoj sceni.

Izložba „Slana soba“ bit će otvorena do kraja 2025. godine.

Više na istu temu