Iz Beča je danas krenula grupa od 13 hrabrih biciklista, članova Bike Club Austria, na put dug preko 560 kilometara, s ciljem da odaju počast žrtvama masakra na Tuzlanskoj kapiji i Aleji mladosti.
Ova simbolična vožnja pod nazivom Wien–Tuzla Marathon organizovana je u znak sjećanja na mlade živote ugašene u masakru na Kapiji 25. maja 1995. godine. Biciklisti planiraju preći rutu u tri etape, a dolazak u Tuzlu planiran je za petak, 23. maja, oko 14:00 sati. Po dolasku će ih primiti gradonačelnik Tuzle, Zijad Lugavić.
U ekipi je i Haris-Lejla Bihorac, proslavljeni biciklista i bivši kapiten Biciklističkog kluba „Zmaj od Bosne“ iz Tuzle, koji danas živi u Austriji. Njegova inicijativa i predanost ovoj vožnji daju dodatnu emotivnu težinu cijelom poduhvatu.
Polazak iz Beča označio je početak jedne posebne misije – misije pamćenja, mira i solidarnosti. Trinaest biciklista svojim fizičkim naporom i iskrenom namjerom žele povezati gradove i narode u duhu zajedničkog sjećanja na tragediju koja nikada ne smije biti zaboravljena.

Kapija i Aleja mladosti u Tuzli ponovo će biti u središtu pažnje – kao mjesta tuge, ali i dostojanstva, otpora i trajnog pamćenja.
Oni su već na putu. Sjećanje vozi s njima./S.P./