U sali Centra za kulturu Tuzla u srijedu, 11. juna 2026. godine, s početkom u 20 sati bit će prikazan dokumentarni film Mračna soba, nastao u produkciji doku.ba.
Film autora Osman Zukić i Almir Kljuno bavi se fenomenom femicida i rodno zasnovanog nasilja u Bosni i Hercegovini. Polazeći od činjenice da femicid najčešće nije izolovan čin, već završna faza dugotrajnog procesa nasilja, autori istražuju društvene, institucionalne i kulturne okolnosti koje omogućavaju da nasilje ostane neprepoznato, prešućeno ili nedovoljno sankcionisano.
Kroz ispovijesti žena koje su preživjele nasilje, kao i razgovore sa stručnjacima iz oblasti socijalne zaštite, policije, pravosuđa, psihologije i civilnog društva, film otvara prostor za razumijevanje složenih mehanizama nasilja nad ženama i izazova s kojima se žrtve suočavaju prilikom prijavljivanja nasilja ili napuštanja nasilnog odnosa.
Posebna pažnja posvećena je periodu izlaska iz nasilne veze, koji brojna istraživanja prepoznaju kao jedan od najrizičnijih trenutaka za žene. Film istovremeno propituje odgovornost institucija, porodice, medija i šire zajednice u prevenciji nasilja i zaštiti žrtava.
Nakon projekcije planiran je razgovor sa autorima i učesnicima filma, tokom kojeg će posjetioci imati priliku razgovarati o temama koje dokumentarac obrađuje.
Ulaz na projekciju je slobodan.
