Vlada Federacije Bosne i Hercegovine usvojila je Program utroška sredstava u iznosu od 45 miliona KM namijenjenih kliničkim centrima u FBiH, čime je Univerzitetsko-kliničkom centru (UKC) Tuzla dodijeljeno 15 miliona KM.
Ova odluka donesena je juče na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva, a sredstva su osigurana Budžetom Federacije BiH za 2025. godinu. Pored UKC-a Tuzla, isti iznos sredstava dobit će i Klinički centar Univerziteta u Sarajevu te Sveučilišno-klinička bolnica Mostar.
Svrha ovog programa je očuvanje i unapređenje standarda sigurnosti i kvaliteta zdravstvenih usluga, zadovoljavanje potreba pacijenata s cijele teritorije FBiH, te osiguranje kontinuiranog rada javnih zdravstvenih ustanova sekundarnog i tercijarnog nivoa, čiji je osnivač Federacija BiH.
Dodijeljena sredstva namijenjena su za:
izmirivanje dospjelih obaveza za lijekove i potrošni medicinski materijal,
servisiranje i obnovu dotrajale medicinske opreme,
osiguranje nesmetanog pružanja zdravstvenih usluga.
Za provedbu odluke nadležna su Federalno ministarstvo zdravstva i Federalno ministarstvo finansija.
Vlada FBiH je također usvojila i dodatni program u vrijednosti od 200.000 KM, kojim će se finansirati opremanje objekta Hitne pomoći Doma zdravlja u Livnu.