USK dobio novu većinu, ali ne i novu Vladu: Ustavni sud na potezu

Skupština Unsko-sanskog kantona izglasala je nepovjerenje Vladi USK na čelu s premijerom Mustafom Ružnićem iz NES-a, ali je imenovanje nove izvršne vlasti zaustavljeno nakon aktiviranja mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa.

Za smjenu Vlade glasalo je 16 zastupnika, šest je bilo protiv, dok još šest nije prisustvovalo sjednici. Novu parlamentarnu većinu čine SDA, Pomak, Stranka za BiH i DF, uz jednog zastupnika NES-a koji je podržao novu većinu.

Nakon izglasavanja nepovjerenja trebalo je uslijediti formiranje nove vlasti, ali je dopredsjedavajući Skupštine USK Mladen Lonić iz SDP-a, koji je ujedno jedini predstavnik srpskog naroda i predsjednik Kluba Srba, pokrenuo mehanizam vitalnog nacionalnog interesa. Kao razlog naveo je činjenicu da među predloženim članovima komisije za izbor i imenovanja nije bilo predstavnika srpskog naroda.

Time je nastavak procedure doveden u pitanje, a o pokrenutom mehanizmu trebao bi odlučivati Ustavni sud Federacije BiH. Iz Sekretarijata Skupštine USK upozoreno je da takva situacija prolongira postupak imenovanja i razrješenja, dok predstavnici nove većine smatraju da postoje mogućnosti za nastavak određenih procedura.

Prema dogovoru stranaka nove većine, kandidat za novog premijera USK je Ibrahim Dizdarić iz Pomaka. Za ministra unutrašnjih poslova predložen je Nijaz Hušić, za ministricu finansija Anela Halilagić, za ministra pravosuđa Dragan Polimanac, a za ministra građenja, prostornog uređenja i zaštite okoliša Haris Koljić, svi iz SDA. Almir Zulić iz DF-a predložen je za ministra za pitanja boraca i RVI, njegov stranački kolega Edvin Alijanović za ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, dok bi Ministarstvo privrede trebala preuzeti Samra Mehić iz Stranke za BiH.

Nakon sjednice oglasio se Kantonalni odbor SDA USK, navodeći da je formirana nova parlamentarna većina te tvrdeći da je postupak proveden u skladu s Ustavom USK i Poslovnikom Skupštine.

Iz SDA su potez Mladena Lonića nazvali pokušajem opstrukcije i zloupotrebom mehanizma vitalnog nacionalnog interesa s ciljem zadržavanja dosadašnje vlasti. Istovremeno su čestitali Ibrahimu Dizdariću i predloženim članovima nove Vlade.

Ipak, bez obzira na politički dogovor nove većine, proces nije završen. Nakon pokretanja zaštite vitalnog nacionalnog interesa potrebno je sačekati odluku nadležnog ustavnosudskog tijela, zbog čega novi saziv Vlade USK još ne može formalno preuzeti dužnost.

Više na istu temu