Premijer Federacije Bosne i Hercegovine i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić govorio je u Dnevniku D Federalne televizije o budućnosti Željezare Zenica, stanju u rudnicima, finansiranju infrastrukturnih projekata, zaduženosti Federacije te političkim odnosima uoči izbora.
Komentarišući ročište pred Općinskim sudom u Zenici o zahtjevu za otvaranje stečajnog postupka u Željezari Zenica, Nikšić je rekao da očekuje da će sud postupiti u skladu sa zakonom koji je Parlament Federacije BiH usvojio upravo kako bi se izbjegao stečaj i otpuštanje radnika.
„Očekujem da naše pravosudne institucije postupe u skladu sa zakonskim rješenjem. Na prijedlog Vlade Federacije oba doma Parlamenta usvojila su ‘lex specialis’ vezan za Željezaru Zenica, kojim su predviđene ove situacije kako bismo spriječili scenarij koji će dovesti do otvaranja stečajnog postupka i otpuštanja radnika.“
Naglasio je da ne želi špekulisati o mogućnosti da sud prvo otvori stečajni postupak, ističući kako vjeruje da će biti razmatran i zahtjev Vlade za uvođenje privremene uprave.
„Teško je špekulisati i ići sa pretpostavkom da sud neće poštovati zakone koje donosi Parlament. Duboko sam uvjeren da će razmatrati situaciju koju imamo i da su ispunjeni uslovi da se ide u pravcu imenovanja privremene uprave.“
Govoreći o planovima Vlade, poručio je da neće odustati od pokušaja spašavanja kompanije.
„Siguran sam da ćemo iznaći način i vratiti Željezaru na pozicije koje će značiti proizvodnju i koje će značiti da i dalje bude okosnica jedne grane industrije u Federaciji Bosne i Hercegovine.“
“Rudnici neće opstati ako ne promijenimo odnos prema proizvodnji”
Podsjetio je da je Rudnik Zenica već ušao u proces gašenja jer poslovanje više nije bilo održivo.
„Krenuli smo u tranziciju, odnosno gašenje Rudnika Zenica jer jednostavno više nije bilo održivo. Nisu mogli održati proizvodnju i rentabilnost poslovanja.“
Istakao je da se slični problemi mogu očekivati i u drugim rudnicima ukoliko ne dođe do promjena.
„Rudnici neće moći opstati ukoliko ne promijenimo odnos prema rudnicima i ukoliko ne pokažemo odgovornost, efikasnost u restrukturiranju i proizvodnji. Još uvijek nećemo biti u fazi da možemo ugasiti rudnike i odreći se uglja koji nam treba za održavanje proizvodnje u termoelektranama i energetske stabilnosti Federacije Bosne i Hercegovine.“
Govoreći o Rudniku Breza, rekao je da problem nije nedostatak uglja nego tehničke poteškoće.
„Rudnik Breza ima još određene zalihe uglja koje treba kopati, ali su trenutno suočeni s tehnološkim problemima i problemima sa opremom. Imamo veliki priliv prijava za zapošljavanje u rudnicima Kreka i Kakanj. To su rudnici koji objektivno najviše proizvode i rade.“
Poručio je da će Vlada nastaviti tražiti rješenja kroz sredstva za pravednu tranziciju.
„Sreća je da postoje fondovi Svjetske banke koji bi trebali biti dostupni za ovu pravednu tranziciju, kako bismo rudarima koji odlaze u penziju riješili njihov status, a za ostale stvorili pretpostavke za osiguranje egzistencije.“
Istrage u Autocestama i odnos Evropske investicione banke
Komentarišući obustavu finansiranja pojedinih projekata od strane Evropske investicione banke, Nikšić je rekao da se sporne radnje odnose na period prije mandata aktuelne Vlade.
„Ovo uopšte nije problem ove Vlade. Taj kriminal o kojem govorimo prijavila je prethodna uprava, a i ja sam podnio dvije krivične prijave.“
Ocijenio je da Evropska investiciona banka nije trebala zaustavljati projekte zbog istraga koje se vode.
„Smatram prilično neodgovornim ponašanje Evropske investicione banke. Oni imaju ugovor sa državom Bosnom i Hercegovinom. Kompanije koje su odradile svoj posao ne mogu i ne smiju biti kažnjene.“
Dodao je da istrage treba provesti do kraja, ali bez zaustavljanja infrastrukturnih projekata.
„Niko neće amnestirati bilo koga ko je eventualno radio nezakonite radnje, ali ono što su izvođači uradili mora se platiti. Treba istražiti ko je pumpao cijene i dogovarao poslove.“
“Federacija nije prezadužena”
Na pitanje o zaduženosti Federacije BiH, Nikšić je odbacio tvrdnje da javni dug predstavlja ozbiljan problem.
„Ne postoji nijedna konvertibilna marka zaduženja koja nije planirana budžetom. Oni koji šire paniku govore samo o jednoj strani priče, a ne govore o dugu koji Vlada uredno servisira.“
Istakao je da je odnos javnog duga prema bruto domaćem proizvodu smanjen u odnosu na raniji period.
„Zatekli smo dug na nivou od 25 posto bruto domaćeg proizvoda, a danas je on oko 20 posto. Federacija je među najmanje zaduženima u regionu, vjerovatno i među najmanje zaduženima u Evropi. Brojka izgleda velika, ali je vrlo precizno predviđena i prihodovnom i rashodovnom stranom budžeta. Nijedna konvertibilna marka nije zaduženje mimo onoga što je planirano budžetom.“
“Nije bilo razgovora o saradnji sa SDA”
Govoreći o mogućim postizbornim koalicijama i izjavi Bakira Izetbegovića da ne isključuje saradnju sa SDP-om, Nikšić je rekao da između njega i lidera SDA nije bilo razgovora o toj temi.
„Nije bilo konkretnih razgovora, pogotovo ne ovog tipa kao sa gospodinom Dodikom.“
Osvrćući se na Izetbegovićevu izjavu, rekao je da neće uzvraćati istom mjerom.
„Znam da je rekao da bi sarađivao sa SDP-om ukoliko u tom SDP-u ne budu gospodin Mijatović i ja. Dakle, nisam ja onaj tip koji će odgovarati na način – SDP bi sa SDA ako ne bude Bakir Izetbegović. Svako od nas neka vodi svoju kampanju i svoju priču.“
Istakao je da SDP ostaje pri političkom kursu koji je ranije zacrtao.
„SDP se opredijelio ranije. Mi smatramo da ono što radimo nije jednokratna upotreba i da smo napravili sjajne iskorake. Mislim da gospodin Izetbegović odlično vodi jednu veliku opozicionu stranku i da to treba nastaviti.“
Na insistiranje voditeljice da odgovori da li bi SDP bio dio takvog bloka sa SDA, Nikšić nije dao direktan odgovor, nego je podsjetio na postojeću saradnju u Republici Srpskoj.
„Imamo potpisan sporazum zajedničkog nastupa u Republici Srpskoj i za Narodnu skupštinu i za državni parlament. Tu gdje vidimo zajedničku mogućnost projekta i djelovanja – da. U Federaciji se pokazalo da ovo puno bolje funkcioniše kada oni nisu tu.“
“Parlamentarna većina postoji”
Osvrćući se na činjenicu da Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH nije zasjedao nekoliko mjeseci, Nikšić je poručio da parlamentarna većina nije upitna.
„Postoji većina. Naravno, ima različitih pogleda i ne treba bježati od toga da postoje problemi. Svjedoci smo da je klub zastupnika HDZ-a u jednom trenutku srušio jedan zakon koji je došao od Vlade, ali naša želja je da taj zakon vratimo.“
Objasnio je da je dogovoreno da Vlada prvo pripremi najvažnije zakonske projekte, nakon čega će biti zakazana sjednica Parlamenta.
„Dogovorili smo da sačekaju da Vlada završi taj dio koji smatramo vrlo važnim, pa da onda zakažemo sjednicu. Želimo završiti zakon o boračkom dodatku, zakon o notarima, zakon o posredovanju pri zapošljavanju i druga važna zakonska rješenja“, piše federalna.ba.