Barbarez nakon historijskog uspjeha: Ovo je tek početak!

Selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez nije skrivao zadovoljstvo nakon pobjede nad Katarom rezultatom 3:1, kojom su Zmajevi napravili odlučujući korak ka historijskom plasmanu u nokaut fazu Svjetskog prvenstva.

Na konferenciji za medije nakon utakmice Barbarez je istakao da njegova ekipa nije došla na Mundijal kao favorit, već kao potpuni autsajder, te da je upravo zbog toga ostvareni rezultat još vrijedniji.

– Ne govorim ja džaba da je ovo Svjetsko prvenstvo i da je preko puta vas neko ko ima kvalitet. Ne znam u kojem filmu mi možemo očekivati da dominiramo. Mi smo došli kao čisti autsajderi da pokušamo nešto veliko uraditi i to nam se ostvarilo. Naravno da uvijek ima stvari koje nisu bile onakve kakve smo željeli. Da je bilo perfektno, možda bismo pobijedili sa četiri ili pet golova razlike, ali i ovako je sjajno – rekao je Barbarez.

Posebno se osvrnuo na Kerima Alajbegovića, jednog od junaka pobjede protiv Katara, naglasivši da je stručni štab pažljivo tempirao trenutak kada će mladi fudbaler dobiti veću minutažu i odgovornost.

– Kada imate jednog golobradog momka od 18 godina i vidite kakve mogućnosti posjeduje, najteži posao je pravilno ga voditi. Treba mu pronaći pravi trenutak, osloboditi ga pritiska i pomoći mu da se razvija. On je svoju priliku dočekao i pokazao kvalitet. Uvjeren sam da ova reprezentacija tek počinje i da će neka naredna prvenstva biti upravo njihova – istakao je selektor.

Barbarez nije krio ni oduševljenje podrškom navijača Bosne i Hercegovine, kojih je prema procjenama više od 30.000 bodrilo Zmajeve na stadionu Lumen Field u Seattleu.

– Ima ona stara izreka: mali smo, ali nas ima puno. Naša dijaspora je ogromna i ljudi su željni domovine, sporta i reprezentacije. Fantastično je imati 30.000 naših ljudi na stadionu. Mislim da sam najsretniji čovjek na svijetu što mogu predstavljati svoju državu – kazao je.

Govoreći o liderima ekipe, Barbarez je posebno izdvojio kapitena Edina Džeku, koji je protiv Katara upisao jubilarni 150. nastup za reprezentaciju Bosne i Hercegovine.

– Džeko uvijek ima istu ulogu. Tu nema mnogo filozofije. On je naš najveći igrač i još uvijek privlači ogromnu pažnju protivničkih ekipa. Puno je bilo želje i volje kod svih igrača da ispišu historiju. Nikada se ranije nismo plasirali u nokaut fazu Svjetskog prvenstva. Kao trener uvijek želim da izgledamo bolje, ali danas je najvažnije da smo ostvarili rezultat – rekao je selektor.

Dodao je da već dobija videosnimke slavlja iz Bosne i Hercegovine, posebno iz rodnog Mostara, te da se nada velikoj proslavi po povratku reprezentacije.

– Počeli su mi stizati videi iz Mostara. Volio bih da smo sada tamo sa svim tim ljudima. Nadam se da će sačuvati malo snage za slavlje kada se vratimo kući. Trebat će nam najmanje sedam dana za proslavu – rekao je kroz osmijeh.

Iako je gotovo izvjesno da Bosnu i Hercegovinu u šesnaestini finala očekuje duel protiv domaćina Sjedinjenih Američkih Država, Barbarez nije želio unaprijed govoriti o protivniku.

– Nećemo špekulisati. Sačekat ćemo da se završe sve utakmice i da zvanično saznamo protiv koga igramo. Ono što mogu obećati jeste da je ovo za nas bonus. Igrat ćemo rasterećeno, pokušati pobijediti bilo koga i mislim da imamo dovoljno samopouzdanja da napadnemo svakog protivnika. Radujem se ovih sedam dana koje ćemo provesti u Americi i toj narednoj utakmici – poručio je Barbarez.

Više na istu temu