Konaković: “Dodik je spreman i na sukobe da zaštiti milijarde koje je pokrao”

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i lider stranke Narod i Pravda Elmedin Konaković boravio je u Bihaću gdje je gostovao u podcastu portala BiscaniNET, govoreći o radu državne vlasti, evropskom putu Bosne i Hercegovine i odnosima među političkim partnerima.

Tokom razgovora osvrnuo se i na odnos političkog Sarajeva prema Krajini, ističući da mnogi političari iz glavnog grada rijetko dolaze u ovaj dio zemlje.

„Vozio sam unazad i napravio više kilometara nego što su neki sarajevski političari ukupno prešli dolazeći u Krajinu“, rekao je Konaković, aludirajući na to da je ovaj dio Bosne i Hercegovine često zapostavljen u političkim i institucionalnim posjetama.

Govoreći o radu državne vlasti u aktuelnom mandatu, Konaković je kazao da je početak mandata donio određene pozitivne pomake, ali da ukupni rezultati nisu na nivou očekivanja.

„Ovog mandata nije bilo teško biti bolji od prethodnog, u kojem smo čekali formiranje Vijeća ministara čak 15 ili 16 mjeseci i na taj način praktično izgubili cijeli mandat. U ovom mandatu možemo pozitivnim nazvati samo tu prvu godinu, kada smo usvojili sedam evropskih zakona, riješili teška pitanja poput Europola, a uskoro i Frontexa. Usvajamo i najveće budžete otkako postoji ova vlast i povećali smo finansiranje državnih institucija“, kazao je Konaković.

Dodao je da vlast na državnom nivou nije u potpunosti iskoristila priliku koja se otvorila Bosni i Hercegovini u procesu evropskih integracija.

„Treba biti iskren i priznati da smo mi Vijeće ministara koje je imalo najveću priliku u nekoliko posljednjih mandata, a nismo je iskoristili. Evropa nam se otvorila na pravi način, ponudila plan rasta i druge alate proširenja kako bismo ubrzano napredovali prema Evropskoj uniji. Osim te prve godine, kada smo dobili uslovno zeleno svjetlo, zaista ne možemo biti zadovoljni“, rekao je.

Prema njegovim riječima, ključni problem predstavljaju političke blokade koje dolaze iz SNSD-a.

„Ne tražimo alibi, ali je jasno ko su kočničari evropskog puta Bosne i Hercegovine. To su prije svega SNSD i Milorad Dodik, koji su se nakon dobijanja zelenog svjetla prepali jer smo prišli preblizu Evropskoj uniji i počeli su usporavati i blokirati procese“, naveo je Konaković.

U razgovoru je iznio i oštre kritike na račun lidera SNSD-a.

„Možda je najbolji primjer da čovjek koji je najviše naštetio srpskom narodu u Bosni i Hercegovini zove se Milorad Dodik. Njegove blokade koštale su stotine miliona, a kriminal milijarde ljudi koji žive u tom dijelu Bosne i Hercegovine“, rekao je.

Konaković smatra da Dodik politiku konflikta koristi kako bi zaštitio vlastite interese.

„Dodik je, po mom mišljenju, spreman ići i u najopasnije avanture, pa čak i u scenarije koji prizivaju sukobe, samo da bi sačuvao milijarde koje je pokrao, prije svega od vlastitog naroda“, kazao je.

Kritike je uputio i na račun HDZ-a, govoreći o odnosima među političkim partnerima na državnom nivou.

„Ono što je šokantno jeste da se HDZ predstavlja kao lider evropskih integracija, a između evropskog puta Bosne i Hercegovine i SNSD-a odabrali su Dodika. To je sada potpuno jasno i transparentno“, rekao je Konaković.

Na kraju je poručio da građani sve jasnije prepoznaju političke procese koji se odvijaju u zemlji.

„Dobra strana svega je što se stanje u Bosni i Hercegovini sada potpuno dijagnosticiralo. Ljudi znaju ko su destruktivne snage koje žive od konflikta, sukoba i blokada i koje ne donose ništa dobro građanima. Mladi ljudi iz svih naroda odlaze iz zemlje, a to je posljedica upravo takvih politika“, zaključio je Konaković.

Više na istu temu