Zapošljavanje osoba s invaliditetom u FBiH: Stimulacije do 27.000 KM

by Tuzla Info
| 18:10

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Federacije Bosne i Hercegovine kontinuirano gradi sistem koji osobama s invaliditetom otvara vrata rada, samostalnosti i dostojanstva. Prioritet je zapošljavanje na otvorenom tržištu rada, ali kada to zbog stepena i vrste invaliditeta nije moguće, Fond osigurava zapošljavanje pod posebnim uslovima – u privrednim društvima za zapošljavanje osoba s invaliditetom i u zaštitnim radionicama.

Danas je kroz ovaj model u 107 privrednih društava i zaštitnih radionica zaposleno oko 2.334 osobe s invaliditetom, a iza tih brojeva stoje stvarni ljudi, vještine i održivi poslovni sistemi.

Kroz javne pozive koji se raspisuju dva puta godišnje, Fond pruža finansijsku i razvojnu podršku kroz nekoliko ključnih programa – od očuvanja postojećih radnih mjesta, preko razvoja poslovanja, do programa profesionalne rehabilitacije. Sredstva se koriste za nabavku i održavanje opreme, repromaterijal, prilagođavanje radnih prostora, ali i za direktne novčane stimulacije za zapošljavanje osoba s invaliditetom, koje za zapošljavanje pod posebnim uslovima iznose od 15.000 do 27.000 KM, u zavisnosti od stepena invaliditeta i trajanja zaposlenja.

Kako ova podrška izgleda u praksi, najbolje pokazuju primjeri sa terena.

Jedan od njih je zaštitna radionica Pamuk d.o.o. Sarajevo, koja uz podršku Fonda uspješno posluje u oblasti renoviranja prostora, grafičkih i štamparskih usluga, te izrade tekstilnih i dekorativnih proizvoda.

„Firma Pamuk se razvija uz podršku Fonda, ali naše sposobnosti su osnova našeg uspjeha. Pružamo kvalitetne usluge i izrađujemo promotivne i personalizirane proizvode. Našu zahvalnost Fondu najbolje izražavamo kroz moto: Moja sposobnost je jača od moje invalidnosti“, ističe direktor Nermin Sokolović.

Fond privrednim društvima i zaštitnim radionicama osigurava i kontinuiranu podršku kroz povrat poreza i doprinosa, subvencije plaća i novčane nadoknade, čime se dugoročno jača održivost zaposlenosti osoba s invaliditetom.

Podršku Fonda koristi i privredno društvo Bojka d.o.o. iz Ljubuškog, koje se bavi uzgojem sadnog materijala i ukrasnog bilja.

„Ova podrška nam je mnogo pomogla u proizvodnji – od nabavke mašina do repromaterijala. U našem kraju ima osoba s poteškoćama koje teško pronalaze posao i upravo zbog toga sam se odlučio za ovaj vid zapošljavanja“, kaže direktor Dario Bojka.

Sličnu priču nosi i privredno društvo Životna pomoć d.o.o. iz Goražda, koje se bavi proizvodnjom gotovih tekstilnih proizvoda.

„Podrška Fonda nam omogućava da zapošljavamo više osoba s invaliditetom, da unaprijedimo radnu okupaciju i nabavimo mašine koje su nam neophodne za rad. Za naš kolektiv ova podrška ima izuzetan značaj“, naglašava direktorica Mirsada Ćulov.

Fond u svom djelovanju prepoznaje da zapošljavanje osoba s invaliditetom nije samo socijalna mjera, već ulaganje u znanje, vještine i održive poslovne modele. Uz odgovarajuću podršku, izazovi se pretvaraju u snagu, a radna sredina u prostor razumijevanja i saradnje.

„Ako neke gluhe osobe nisu sigurne da li će moći samostalno obavljati posao, uvijek postoji pomoć kolega koji olakšavaju komunikaciju i rad“, poručuje Nermin Sokolović.

Na kraju, ova priča nije samo o programima i finansijskoj podršci ona je poziv građanima i institucijama da koriste usluge i proizvode privrednih društava i zaštitnih radionica, da prepoznaju kvalitet njihovog rada i doprinesu stvaranju uključivijeg društva.