Hoće li Vijeće ministara BiH danas izabrati zamjenika direktora SIPA-e?

by Tuzla Info
| 9:06

Na današnjoj sjednici, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine razmatrat će niz zakonskih nacrta iz oblasti intelektualnog vlasništva, uključujući nacrte zakona o zaštiti poslovne tajne, topografijama poluprovodničkih proizvoda, patentima, žigu, zastupanju u oblasti industrijskog vlasništva, te izmjene i dopune Zakona o industrijskom dizajnu.

Na dnevnom redu je i Informacija o pristupnim pregovorima BiH s Evropskom unijom, koju je pripremila Direkcija za evropske integracije.

Također, planirano je razmatranje prijedloga za imenovanje zamjenika direktora SIPA-e, koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti BiH.

Ministri će se izjasniti i o zaključku Predsjedništva BiH sa vanredne sjednice održane 12. maja, koji se odnosi na dug entiteta Republika Srpska prema firmi “Viaduct” iz Slovenije, kao i druge arbitražne sporove koji bi mogli uticati na finansijsku stabilnost države.

Razmatrat će se i izvještaj o izvršenju državnog budžeta i međunarodnih obaveza za prva tri mjeseca 2025. godine, te informacija o korištenju sredstava tekuće rezerve u istom periodu.

Na sjednici bi se trebala naći i odluka o izmjenama u sastavu Nadzornog tijela za praćenje provođenja Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina.

U drugom krugu glasanja, očekuje se izjašnjavanje ministara o informaciji o dugu BHRT-a prema Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU), kao i o pravilniku o unutrašnjoj organizaciji Granične policije BiH.