Nakon što je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) u srijedu navečer pokušala postupiti po nalogu Suda BiH u Istočnom Sarajevu, gdje se u tom trenutku nalazio predsjednik entiteta RS Milorad Dodik, ostala su brojna otvorena pitanja – među njima i ono o prisustvu uniformisanih osoba s obilježjima koja podsjećaju na grb Srbije.
Upravo su fotografije i videosnimci sa lica mjesta, na kojima se jasno uočavaju amblemi i oznake slične onima koje koristi Vojska Srbije, izazvali sumnje da su u osiguranje Dodikovog boravka možda bile uključene i bezbjednosne snage iz susjedne Srbije. U kadrovima je primijećen i simbol 4S koji nije dio grbova i zvaničnih oznaka koje nose policijske snage u entitetu RS, što je dodatno potaknulo spekulacije.
Međutim, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić odlučno je negirao da su pripadnici MUP-a Srbije prisustvovali događajima u Istočnom Sarajevu. “Ne. Tamo nema naših snaga, znate da je bilo problema čak i oko zajedničkih turističkih patrola”, izjavio je Dačić za Danas.rs.
Na pitanje o grbu koji podsjeća na onaj Republike Srbije, Dačić je rekao: “To nije grb Srbije. Znate kako izgleda grb Srbije? Ovo nije grb.” Što se tiče simbola 4S, tvrdi da se radi o “sveopćem srpskom simbolu”, ali ne i službenoj oznaci MUP-a Srbije.
Novinari su pokušali saznati da li entitetska policija koristi obilježja Srbije, ali na to pitanje nisu dobili konkretan odgovor. Kontaktiran je i ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić, no ni iz njegovog kabineta nije stiglo pojašnjenje o porijeklu spornih oznaka.
Podsjećamo, Milorad Dodik je u srijedu navečer boravio u Istočnom Sarajevu, na svega kilometar udaljenosti od sjedišta SIPA-e, gdje je održavao sastanak s načelnicima opština. Okružen jakim obezbjeđenjem i pripadnicima Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a RS s dugim cijevima, Dodik je, prema tvrdnjama iz SIPA-e, bio meta pokušaja hapšenja po naredbi Suda BiH.
Entitetske snage sigurnosti su, dolaskom SIPA-e pred zgradu Administrativnog centra Vlade RS, blokirale sve prilaze objektu, dok su inspektori SIPA-e ostali iza rampe.
Ovo dešavanje dolazi u jeku pravosudne potjere za Dodikom, predsjednikom NSRS-a Nenadom Stevandićem i premijerom RS Radovanom Viškovićem, protiv kojih su podignute optužnice zbog nepoštivanja odluka državnih institucija nakon što je Dodik potpisao ukaze kojima se suspendira rad pravosudnih organa BiH na teritoriji entiteta RS.
BiH ima čak 16 policijskih agencija i uprava koje su obavezne da izvršavaju sudske naloge, uključujući i hapšenja po potjernicama koje je izdao Sud BiH.
