Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić objavio je danas, 18. jula dokument u kojem se navode imena policajaca MUP-a RS koji su odgovorni za nestanak Bošnjaka u Bratuncu.
“U ovom dokumentu crnogorske policije navode se imena pripadnika policije bosanskih Srba koji su od crnogorskog MUP-a preuzeli grupu od više od 30 bošnjačkih izbjeglica ilegalno zatočenih na crnogorskom primorju krajem maja 1992. godine. Svi su dovedeni u Bratunac, gdje nestali su bez traga”, napisao je Suljagić.
Miroslav Deronjić – alfa srpskog nacionalističkog projekta u istočnoj Bosni – u svom svjedočenju pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, također je naveo jednog od njih kao osobu odgovornu za nestanak Bošnjaka zatočenih u Crnoj Gori.
“Poginuo je u borbi i sahranjen na bratunačkom vojnom groblju 1993. godine. Imam i fotografiju grobnice, ali je neću objaviti. Poenta je da se Delegacija Evropske unije u BiH poklonila njemu kao ‘nevinom civilu’. Njemu, a ne njegovim žrtvama”, zaključio je Suljagić.
U dokumentu koji je objavio direktor Memorijalnog centra Srebrenica navode se imena Petra Mitrovića i Predraga Perendića.
Podsjećamo, Delegacije Evropske unije je u utorak, 16. jula položila cvijeće na groblju u Bratuncu na kojem su sahranjeni i poginuli borci Vojske RS.