Završena Premijer liga u fudbalu: Koliko je svaki klub inkasirao od novčanih nagrada?

•
  •
  •
  •

Sezona u Premijer ligi Bosne i Hercegovine danas je zvanično završena nakon što su odigrane utakmice 33. kola.

Danas smo gledali veliku borbu za mjesta koja vode u Evropu, a na kraju su najviše razloga za slavlje imali Velež i Široki Brijeg, dok je Zrinjski u posljednjem kolu ostao bez plasmana u neko evropsko takmičenje.

U posljednjem kolu postignuti su sljedeći rezultati:

Sloboda – Borac 0:0

Mladost – Velež 0:1

Radnik – Široki Brijeg 0:2

Tuzla City – Zrinjski 1:2

Željezničar – Krupa 3:0.

Utakmica Olimpik – Sarajevo nije odigrana.

U prošlom kolu banjalučki Borac je osigurao titulu prvaka Bosne i Hercegovine, dok su u niži rang ispali Radnik iz Bijeljine i Olimpik koji je istupio iz takmičenja pred mečeve 32. kola.

Portal Sportsport.ba,  je napravio i pregled koliko će klubovi zaraditi od matičnog saveza i sponzorskog ugovora, a na osnovu svog plasmana.

Prvak Borac osvojio je skoro 300 hiljada KM ili preciznije – 299,099.20 KM. Ekipa Sarajeva koja je završila na drugom mjestu zaradila je 239,279.36 KM.

Najprijatnije iznenađenje ove sezone je Velež koji se nakon 33 godine plasirao u Evropu. Rođeni su odigrali odličnu sezonu od koje će zaraditi 211,866.92 KM.

Široki Brijeg završio je na četvrtoj poziciji i također se plasirao u Evropu. Na osnovu plasmana na tabeli klub s Pecare će inkasirati 184,454.48 KM.

Sigurno je da u Zrinjskom ne mogu biti zadovoljni ovom sezonom jer je klub iz Mostara ostao bez Evrope. Plemići su završili na petoj poziciji i oni će zaraditi 157,042.03 KM.

Šestu poziciju ove sezone osvojila je ekipa Tuzla Cityja, a ovaj klub će inkasirati 129,629.59 KM. Željezničar je najviše podbacio završio je tek sedmi, a to im donosi zaradu od 102.217,15 KM.

Sloboda je u finišu sezone bila odlična i osigurala je opstanak u društvu najboljih. Tuzlanski klub će prema plasmanu na tabeli, osma pozicija, zaraditi 74.804,71 KM.

Deveta je ekipa Mladosti koja će inkasirati 47.392,27 KM. Opstanak je osigurala i Krupa koja je završila deseta, a ovaj klub će zaraditi 19.830,28 KM.

Od Premijer lige BiH za ovu sezonu oprostili su se Radnik i Olimpik, a ovi klubovi će zaraditi po 14.940 KM,