Tuzla domaćin regionalne konferencije o energetskoj sigurnosti: Dolaze Nikšić, Lakić i brojni međunarodni zvaničnici

1505 termoeletrana

Tuzla će 29. i 30. juna biti domaćin regionalne konferencije „Regionalna energetska sigurnost i održiv investicioni ciklus – Energetski zaokret 2“, koja će u Hotelu Salis okupiti predstavnike vlasti, međunarodnih institucija, energetskog sektora i investitore iz Bosne i Hercegovine i regiona.

Konferencija će biti posvećena ključnim pitanjima energetske sigurnosti, regionalne saradnje, dekarbonizacije i investicija, a organizatori najavljuju učešće brojnih domaćih i međunarodnih zvaničnika.

U uvodnom dijelu konferencije učesnicima će se obratiti federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić, gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić te premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić.

Nakon uvodnih obraćanja bit će održan prvi panel pod nazivom „Energetska povezanost Zapadnog Balkana, sigurnost snabdijevanja i strateška partnerstva“, na kojem će, između ostalih, učestvovati premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini John Ginkel.

U nastavku prvog dana planiran je ministarski panel na kojem će se razgovarati o energetskim politikama, regionalnoj saradnji, sigurnosti snabdijevanja, procesu dekarbonizacije i novim investicijama u energetski sektor.

Drugog dana konferencije fokus će biti stavljen na razvoj gasnog i naftnog sektora, elektroenergetski sistem, projekat Južne interkonekcije, pravednu energetsku tranziciju, kao i ulogu javnog i privatnog sektora u novom investicionom ciklusu.

Konferencija „Energetski zaokret 2“ okupit će predstavnike vlada, ambasada, međunarodnih organizacija, javnih energetskih kompanija, operatora sistema, investitora i privatnog sektora, s ciljem razmjene iskustava i definisanja budućih pravaca razvoja energetskog sektora u Bosni i Hercegovini i regionu.





Više na istu temu