„Dani češke kulture“ okupili brojne učenike i umjetnike u Tuzli

by Tuzla Info
| 10:11

U Tuzli su uspješno održani „Dani češke kulture“, manifestacija koja je kroz muziku, književnost i umjetnost još jednom potvrdila snažne kulturne veze između Bosne i Hercegovine i Republike Češke. Organizatori događaja bili su JU Narodna i univerzitetska biblioteka „Derviš Sušić“ Tuzla, JU Srednja muzička škola „Čestmir Mirko Dušek“ i Osnovna muzička škola Tuzla, u saradnji sa Ambasadom Republike Češke u Bosni i Hercegovini.

Manifestacija je okupila brojne učenike, profesore te predstavnike kulturnog i javnog života, a poseban fokus bio je na očuvanju naslijeđa čeških muzičara koji su dali značajan doprinos razvoju muzičke kulture u Tuzli.

Tokom programa istaknuto je da „Dani češke kulture“ predstavljaju simbol prijateljstva između dva naroda, ali i priliku da se mladim generacijama približi bogato kulturno naslijeđe koje je postalo dio identiteta Tuzle. Posebno je naglašena važnost činjenice da je jedan od domaćina manifestacije škola koja nosi ime Čestmira Mirka Dušeka, jednog od najznačajnijih muzičkih pedagoga Tuzle.