Predloženo postavljanje radara na još jednoj lokaciji na Južnoj saobraćajnici u Tuzli

by Tuzla Info
| 16:05

Vijećnica Ana Pejić iz Gradskog vijeća Grada Tuzla uputila je inicijativu Ministarstvu unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona za postavljanje stacioniranog radara na Južnoj magistrali, na raskrsnici kod Hotel Tuzla i u blizini Osnovne škole Jala.

U inicijativi se navodi da je na toj lokaciji duže vrijeme prisutan problem prekoračenja brzine, posebno u jutarnjim i večernjim satima, te da je riječ o izrazito frekventnoj saobraćajnici u užem gradskom jezgru. Istaknuto je da se u neposrednoj blizini nalaze škola, fakulteti, poslovni i ugostiteljski objekti, pješački prelazi i stambene zgrade, što dodatno povećava rizik za sve učesnike u saobraćaju.

Pejić upozorava da vozači često ne prilagođavaju brzinu uslovima na cesti, te da je primijećeno naglo ubrzavanje nakon prolaska kroz raskrsnicu i nepoštivanje saobraćajne signalizacije. Kako je navedeno, postavljanje stacioniranog radara imalo bi preventivni efekat, doprinijelo smanjenju prekoračenja brzine, povećanju sigurnosti i smanjenju broja saobraćajnih nezgoda u tom dijelu grada.

Podsjećamo, raskrsnica u blizini Hotela Tuzla u više navrata je bila mjesto težih saobraćajnih nesreća, zbog čega se godinama smatra jednom od problematičnih tačaka u saobraćaju na području Tuzla.