Rekordna ulaganja Vlade TK u obrazovnu infrastrukturu Grada Tuzle u 2024. godini

Ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović objavio je podatke o kapitalnim ulaganjima u obrazovnu infrastrukturu na području Tuzlanskog kantona, pri čemu se Grad Tuzla izdvojio kao najveći korisnik ovih sredstava.

Od ukupno 7 miliona KM planiranih za kapitalna ulaganja u obrazovanje u 2024. godini, čak 1,1 milion KM usmjereno je na osnovne i srednje škole u Tuzli. Ova sredstva omogućila su rekonstrukciju i modernizaciju brojnih školskih objekata, što predstavlja najveće godišnje ulaganje u obrazovnu infrastrukturu Grada Tuzle u posljednjih nekoliko mandata.

Ministar Omerović naglasio je da se u ovaj iznos ne ubrajaju dodatna sredstva izdvojena za izgradnju Kampusa Univerziteta u Tuzli, koja iznose 10 miliona KM, niti 3 miliona KM namijenjenih za novu zgradu Muzičke škole u Tuzli. Pored toga, u budžetu za 2025. godinu planirano je dodatnih 14 miliona KM za nastavak izgradnje Kampusa Univerziteta.

Ukupna kapitalna ulaganja u obrazovanje kroz različite projekte u 2024. i 2025. godini dostići će oko 30 miliona KM. Ova sredstva uključuju finansiranje kapitalnih projekata kroz naučno-istraživačke programe, energetski efikasne projekte u obrazovnim ustanovama, kao i sredstva iz Programa kapitalnih izdataka.

Projekti finansirani u 2024. godini u Tuzli

Među projektima koji su finansirani iz Programa kapitalnih izdataka u 2024. godini u Tuzli, nalaze se:

  • JU OŠ “Mejdan” Tuzla – Rekonstrukcija stropa u fiskulturnoj sali (70.000 KM) i zamjena podnih obloga u učionicama (7.020 KM)
  • JU Srednja medicinska škola Tuzla – Nabavka opreme za zubotehnički laboratorij (39.700 KM)
  • JU Srednja muzička škola “Čestmir Mirko Dušek” Tuzla – Priključak na vodovodnu mrežu (30.900 KM) i centralno grijanje (54.400 KM)
  • JU OŠ “Kiseljak” Tuzla – Rekonstrukcija podne obloge u fiskulturnoj sali (52.000 KM) i nabavka računarske opreme (2.300 KM)
  • JU OŠ “Centar” Tuzla – Rekonstrukcija grijanja u fiskulturnoj sali (7.000 KM)
  • JU OŠ “Gornja Tuzla” Tuzla – Izgradnja zabavnog parka za učenike (7.000 KM) i rekonstrukcija poda u učionici (7.000 KM)
  • JU OŠ “Kreka” Tuzla – Uređenje tribina (28.600 KM) i renoviranje mokrih čvorova (40.300 KM)
  • JU Gimnazija “Meša Selimović” Tuzla – Nabavka laptopa za kabinet informatike (35.400 KM) i nabavka i ugradnja video nadzora (4.600 KM)
  • JU OŠ “Slavinovići” Tuzla – Sanacija platoa ispred škole (54.100 KM)
  • JU OŠ “Solina” Tuzla – Rekonstrukcija školskog poligona (55.500 KM) i zamjena podova u kancelarijama (3.300 KM)
  • JU OŠ “Pasci” Tuzla – Presvlačenje sportskog poligona gumenom akrilnom podlogom (65.000 KM)

Ovo su samo neki od brojnih projekata koji se trenutno realiziraju, a cilj ovih ulaganja je poboljšanje uslova školovanja za učenike i nastavnog osoblja u Tuzlanskom kantonu.

Ministar Omerović istakao je da će Vlada TK nastaviti sa značajnim ulaganjima u obrazovanje, s fokusom na modernizaciju infrastrukture i poboljšanje kvaliteta obrazovnog sistema./Tuzlainfo.ba/

Više na istu temu