Hezbolah je upozorio stanovnike sjevera Izraela da napuste naselja u blizini granice s Libanom, uz poruku da se evakuacija odnosi na područja do pet kilometara od granične linije.
Libanska vojna grupa Hezbolah objavila je rano jutros upozorenje u kojem se stanovnicima sjevernog dijela Izraela nalaže evakuacija. U objavljenoj poruci grafički je označeno područje koje bi, prema njihovim navodima, trebalo biti napušteno.
Upozorenje je predstavljeno u formi koja podsjeća na ranija upozorenja koja je izraelska vojska objavljivala uoči napada u Gazi, Libanu ili Iranu. Na karti su crvenom bojom označene zone za koje Hezbolah tvrdi da bi trebale biti evakuisane.
„Od vas se traži da evakuišete sva naselja koja se nalaze pet kilometara duboko od granične linije. Agresija vaše vojske protiv libanskog suvereniteta, ciljanje nevinih civila, uništavanje civilne infrastrukture i kampanja raseljavanja koju provodi neće ostati bez odgovora“, naveli su iz Hezbolaha.
U odvojenim saopštenjima ova grupa je saopštila da su tokom noći između četvrtka i petka njihovi borci treći put raketirali skup izraelskih vojnih vozila na novoosnovanoj lokaciji u gradu Markaba.
Kako tvrde, ciljano je i okupljanje izraelskih vojnih vozila koja su napredovala iz Wadi al-Asafira prema južnom dijelu grada Khiam u južnom Libanu.
„Otpor je također ciljao još jedno okupljanje okupacijskih vozila koja su napredovala iz Wadi al-Asafira prema južnom susjedstvu grada Khiam i nanio im direktne gubitke“, navodi se u saopštenju.
Libanski mediji u međuvremenu prenose i navode izraelskih medija o trenutnom stanju na frontu u Libanu. Prema tim izvještajima, izraelski izvori ocjenjuju da Hezbolah do sada nije iskoristio svoj puni vojni kapacitet.