Predsjednik Vlade bh. entiteta Republika Srpska Savo Minić izjavio je da se niko iz Vlade Federacije BiH, kao ni iz Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, nije pojavio na sastanku sa prevoznicima u Bosanskoj Gradiški, iako su, kako tvrdi, bili uredno pozvani.
Minić je naveo da su predstavnici Vlade RS došli na sastanak u skladu s prethodnim dogovorom, ali da izostanak drugih nivoa vlasti pokazuje da ne postoji iskrena spremnost da se problemi prevoznika rješavaju zajednički.
“ Kao što je i dogovoreno, mi iz Vlade RS smo došli na sastanak. Pozvane su bile i moje kolege iz FBiH i Savjeta ministara, očigledno nema dobre volje da se ovaj problem iskreno riješi. Da se ovi ljudi uvaže u smislu problema kakve imaju. Nemamo ni jednog argumenta da kažemo da se ovdje uključio zajednički nivo kontaktiranja sa Hrvatskom zašto naše vozače vraćaju”, rekao je Minić.
Dodao je da bi posljedica ovakvog odnosa mogla biti radikalizacija poteza prevoznika, ističući da ga posebno pogađa izostanak bilo kakvog odgovora nadležnih koji se nisu pojavili na sastanku.
“ Međutim, meni ovdje ljudski predstavlja problem da ne mogu da shvatim da se nek ne udostoji da ne napiše da neće doći, da ne napiše da mu ne odgovara termin ili mjesto sastanka. Mogli su barem nekoga poslati. Ovo sve je poražavajuće”, izjavio je Minić.
Prema njegovim riječima, razgovori sa prevoznicima bit će nastavljeni i u narednom periodu, a među temama o kojima se razgovaralo bili su granični prelazi, usklađenost rada carine i inspekcijskih službi, kao i pitanje akciza.
“ Ono što smo obećali ispred Vlade RS kada su u pitanju granični prelazi, kada je u pitanju usklađenost rada carine sa inspektorima, razgovarali smo još oko nekih stvari, kao i o akcizama”, naglasio je Minić.
Poručio je i da Vlada RS daje podršku prevoznicima, ali da neće dozvoliti blokadu granice.
“ Sve ćemo uraditi, jedino nećemo dozvoliti blokadu granice. Ako treba, mi ćemo sa njima ići bilo gdje. Nije mi problem ići ni u Sarajevo, Mostar ili Brisel. Stoji nam privreda, stoji nam sistem. Mi nećemo praviti sukob sa Logistikom, to su ljudi koji ovdje stalno rade”, rekao je Minić, prenosi RTRS.