Sudija Boris Barun podnio je ostavku na funkciju u Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine zbog, kako je naveo, privatno-zdravstvenih razloga.
O svojoj odluci obavijestio je Dom naroda Federacije Bosne i Hercegovine, koji u skladu s Ustavom potvrđuje kandidate za sudije ovog suda.
„Kako prema odredbama Ustava Federacije Bosne i Hercegovine Dom naroda potvrđuje kandidate za suce Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, smatram se obveznim informirati Vas da je Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine 10. marta 2026. godine prihvatio moju ostavku na dužnost sudije, koju sam podnio zbog privatno-zdravstvenih razloga“, naveo je Barun u dopisu.
Barun je na ovu funkciju imenovan 22. aprila 2025. godine na sjednici Doma naroda FBiH, što znači da je na poziciji proveo manje od godinu dana.
Prema navodima portala Istraga.ba, u svojoj biografiji je istakao da je ranije bio zastupnik HDZ-a, što se u javnosti dovodilo u pitanje u kontekstu funkcije koju je obnašao u Ustavnom sudu FBiH.