Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli održan je studentski kolokvij pod nazivom „Ljudi iza ideja: razvoj filozofske i sociološke misli u Bosni i Hercegovini“, u organizaciji studenata Odsjeka za filozofiju-sociologiju.
Kolokvij je okupio studente s ciljem promišljanja i predstavljanja razvoja filozofske i sociološke misli u Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na ličnosti koje su svojim radom oblikovale intelektualnu i akademsku scenu. Kroz niz izlaganja analizirani su ključni teorijski pravci, ideje i društveni kontekst u kojem su nastajali.
Pored studenata i nastavnog osoblja Filozofskog fakulteta, događaju su prisustvovali i učenici srednjih škola Richmond Park International School Tuzla i Katoličkog školskog centra „Sveti Franjo“ Opća gimnazija Tuzla.
Dekan Filozofskog fakulteta, Sead Nazibegović, istakao je značaj ovakvih inicijativa, naglasivši da studentski skupovi doprinose akademskoj saradnji, umrežavanju i jačanju istraživačkih kapaciteta.
Docentica na Odsjeku za filozofiju-sociologiju Mirela Karahasanović naglasila je da je, uz upoznavanje velikih svjetskih tradicija filozofije i sociologije, jednako važno istraživati i domaće intelektualno naslijeđe koje se razvijalo u dijalogu s tim tradicijama.
Studenti su poručili da im je kolokvij pružio priliku da dublje sagledaju domaću intelektualnu tradiciju, ali i predstave vlastita istraživanja. Kako su istakli organizatori, cilj ovakvih događaja je afirmacija filozofskog i sociološkog naslijeđa kao važnog temelja za razumijevanje savremenog bosanskohercegovačkog društva, ali i globalnih izazova.
