Tuzla je sinoć bila domaćin svečanog koncerta ženskog pjevačkog zbora „Slovenčice“, kojim je ovaj renomirani ansambl obilježio 15 godina uspješnog muzičkog djelovanja.
U dvorani Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona, pod nazivom „15 godina pjevamo s vama“, članice zbora priredile su večer ispunjenu raznolikim repertoarom i nezaboravnom atmosferom. Pod umjetničkim rukovodstvom dirigentice Mirele Ibrahimović Mehanović, prof., te uz klavirsku pratnju Amile Rančić, prof., „Slovenčice“ su izvele pažljivo osmišljen repertoar.
Publika je uživala u kompozicijama slovenačke i bosanskohercegovačke muzičke tradicije, božićnim pjesmama, djelima umjetničke muzike, kao i popularnim zabavnim kompozicijama. Posebnu čar večeri dali su i gosti koncerta: Ansambl „Iskre“ Tuzla, pod dirigentskom palicom Jasmina Brašnjića, prof., uz korepeticiju Ene Ovčine, prof., Zrinka Andrejaš, prof., na klaviru i Armin Ibrahimagić, prof., na gitari. Njihovi nastupi dodatno su obogatili svečanu atmosferu, dok je publika uživala u sjajnim izvedbama i međusobnoj harmoniji izvođača.
Osnovan u septembru 2009. godine, Ženski pjevački zbor „Slovenčice“ postao je prepoznatljiv simbol horske scene Tuzle i Bosne i Hercegovine. Kroz proteklih 15 godina, zbor je nastupao širom zemlje i u inostranstvu, promovirajući slovenačku kulturu i jezik kroz pjesmu.
S 25 članica koje zbor trenutno broji, „Slovenčice“ nastavljaju inspirisati publiku svojim profesionalizmom i ljubavlju prema muzici.
Besplatni ulaz – dar za sve generacije
Koncert u Tuzli bio je poklon svim ljubiteljima horske muzike, a ulaz je bio slobodan. Publika svih generacija uživala je u muzici koja spaja tradiciju i savremenost. Svečani koncert „Slovenčica“ još jednom je potvrdio važnost horske muzike u očuvanju kulturnog naslijeđa i jačanju zajedništva.
„Slovenčice“ su svojim nastupom pokazale zašto su ponos Tuzle i istinski ambasadori kulture. Sretan jubilej i još mnogo uspješnih godina uz pjesmu!/S.P./