Skopljak: Na mandatara Vlade TK nećemo dugo čekati

by nedim
| 20:51

Nakon što je Skupština Tuzlanskog kantona danas usvojila ostavku premijera Kadrije Hodžića, nova većina je već krenula u proces formiranja nove Vlade Tuzlanskog kantona.

Kako je danas za naš portal potvrdio Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK-a, novog mandatara će predložiti Stranka demokratske akcije (SDA).

– Kao stranka sa najviše mandata u novoj većini, SDA treba da predloži novog mandatara. Nakon što to urade, deset dana pred zakazivanje sjednice na kojoj će se glasati o imenovanju novog saziva Vlade mandatar treba ponuditi imena svih ministara. Očekujem da će to biti brzo, jer nema razloga da se sa tim odugovlači – rekao nam je Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK.

Fahrudin Skopljak, predsjednik KO SDA TK i poslanik u Skupštini TK rekao nam je da se na ime mandatara neće dugo čekati.

– U narednih nekoliko dana zakazat ćemo Izvršni odbor Kantonalnog odbora i tu zajednički odlučiti o osobi koja bi trebala biti na čelu novog saziva Vlade TK i koja će na najbolji mogući način rukovoditi procesima realizacije programskih ciljeva, koje ćemo zajednički definisati sa našim koalicionim partnerima. Nećemo prije toga licitirati imenima – istakao je Skopljak.

Osvrnuo se i na razloge zašto su se u SDA odlučili za smjenu Vlade Kadrije Hodžića.

– Ta Vlada nije odgovorila zadatku. Uglavnom su se bavili kadroviranjem jer su za nešto više od godinu smijenili više od hiljadu ljudi s raznih pozicija, većinom nezakonito. Tuzlanski kanton ima nikad  veći budžet, a to građani nisu osjetili – rekao nam je Fahrudin Skopljak.

Novu većinu u Skupštini Tuzlanskog kantona (TK) čine zastupnici Stranke demokratske akcije (SDA), Demokratske fronte (DF), Stranke za BiH (SBiH) i Socijaldemokrata BiH (SDBiH), te nezavisni zastupnik Smajo Mandžić i zastupnica Pokreta demokratske akcije (PDA) Jasmina Lugavić, a nije isključeno da se u narednom periodu broj poslanika u ovoj grupaciji bude i veći.

Fahrudin Skopljak je podvukao i da će nova većina razmatrati nedavno povećanje primanja zvaničnika u Tuzlanskom kantonu, što je izazvalo opravdano nezadovoljstvo građana. /A. V./