Studentsko vijeće Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, u saradnji s Univerzitetom u Tuzli i Ministarstvom obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, organizirat će u četvrtak, 11. juna 2026. godine, manifestaciju pod nazivom „U srcu sjećanja“.
Program će biti održan na Trgu slobode u Tuzli s početkom u 10 sati, a posvećen je njegovanju kulture sjećanja, očuvanju historijske istine i odavanju počasti žrtvama genocida počinjenog nad Bošnjacima u Srebrenici.
Organizatori ističu da je poseban fokus ovogodišnje manifestacije na ulozi mladih u očuvanju sjećanja, promovisanju kulture mira te prenošenju istine budućim generacijama.
Manifestacija se realizira u okviru aktivnosti obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, a očekuje se učešće studenata, učenika, nastavnika, predstavnika institucija i građana. Na ovaj način želi se poslati poruka odgovornosti prema prošlosti, ali i opredijeljenosti za vrijednosti mira, ljudskog dostojanstva i pravde.
Ovogodišnji događaj nastavlja inicijativu koju su studenti Filozofskog fakulteta uspješno pokrenuli prošle godine, potvrđujući spremnost akademske zajednice da aktivno doprinosi očuvanju kolektivnog pamćenja i kulturi sjećanja.
Organizatori pozivaju građane da prisustvuju manifestaciji i zajedno odaju počast žrtvama genocida te podrže aktivnosti usmjerene ka njegovanju istine i historijskog pamćenja.