Na sceni Narodnog pozorišta Tuzla sutra će premijerno biti izvedena predstava „Plavi avion“, koja ujedno otvara ovogodišnje Tuzlanske pozorišne dane.
Riječ je o mjuziklu inspirisanom istoimenim albumom Rundek Cargo Trija, koji spaja poeziju, muziku i teatar u jedinstveno umjetničko iskustvo, prevazilazeći žanrovske i prostorne granice.
Predstava je rađena prema tekstu Jovana Boškovića, u režiji Dušanke Belada, a na sceni će se pojaviti Julija Petković, Adnan Omerović, Elmir Krivalić, Siniša Udovičić, Elvis Jahić, Jasmina Dedić Ibrić, Ivana Perkunić Mešalić i Mirza Pinjić.
Dio ansambla su i studentice Akademije dramskih umjetnosti u Tuzli – Ema Kadirić, Melisa Smajić i Aida Vehabović – koje svojim mladalačkim energijama dodatno obogaćuju scenski doživljaj.
Scenografiju potpisuju Jovan Bošković i Hari Ejubović, kostimografiju Vesna Teodosić, dok je asistentica režije Jasmina Ibrahimović. Saradnik za scenski pokret je Emir Fejzić, a stručna saradnica za pjevanje Dženana Huseinagić. Muzičku osnovu predstave čine Đina Perkić, Vedran Savić, Denis Bajrektarević i Amar Gulamović.
Album „Plavi avion“, kojim je predstava inspirisana, predstavlja kompleksan i intiman svijet isprepleten emocijama, simbolima i slikama koji se pretaču jedni u druge. Ljubav, rat, priroda, ritualnost, putovanja i potraga za sobom motivi su koji se, iako naizgled raspršeni, povezuju u jednu nit – ljudsku potragu za smislom u savremenom svijetu.
Ulaznice za premijeru su rasprodate, ali publika će priliku da pogleda predstavu imati i 17. i 18. decembra.
