Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović poručio je danas da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nema nadležnost da se miješa u unutrašnje i vanjske poslove BiH.
Bećirović je istakao da je BiH međunarodno priznata država, članica Ujedinjenih nacija, Vijeća Evrope, OSCE-a i drugih međunarodnih organizacija, te da je na putu ka članstvu u NATO-u i Evropskoj uniji.
Miješanje jedne države u unutrašnju politiku druge zabranjeno je međunarodnim pravom. Srbija se dodatno obavezala na poštivanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine – naglasio je Bećirović.
Dodao je da predsjednik Srbije nema ovlaštenja da tumači Dejtonski sporazum, mijenja njegove odredbe ili osporava nadležnosti institucija BiH, uključujući Ustavni sud, čije su odluke konačne i obavezujuće.
Bećirović je kritikovao Vučićevu izjavu o presudi Miloradu Dodiku, naglasivši da se sudske odluke odnose na pojedince, a ne na narode ili entitete.
Pravna država podrazumijeva nezavisnost pravosuđa, a predsjednik Srbije nema pravo da osporava odluke pravosudnih institucija BiH – rekao je Bećirović.
Zaključio je da BiH i Srbija trebaju graditi dobrosusjedske odnose i da većina građana obje zemlje želi stabilnost i saradnju.
