Članovi Udruženja ratnih vojnih invalida Grada Kraljeva zatražili su zabranu koncerta bh. kantautora Dine Merlina, koji je zakazan za 5. septembar 2026. godine u tom srbijanskom gradu.
Na konferenciji za medije predstavnici Udruženja iznijeli su niz optužbi na račun sarajevskog umjetnika, dok su iza govornika bile istaknute fotografije pravosnažno osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.
Kako prenosi Radio-televizija Kraljevo, članovi Udruženja koncert su ocijenili “ponižavajućim i sramnim događajem”, pozivajući građane, druga udruženja i nacionalističke organizacije da izvrše pritisak na organizatore kako bi nastup bio otkazan.
Iznesene brojne optužbe bez predočenih dokaza
Tokom obraćanja javnosti govornici su Dinu Merlina nazivali pogrdnim imenima te tvrdili da je ranije pozivao na nasilje nad Srbima i veličao ratne zločine.
Međutim, tokom konferencije nisu predočeni vjerodostojni snimci, dokumenti niti drugi dokazi koji bi potvrdili takve tvrdnje, baša kako je to bilo mnogo puta ranije kada je zabilježeni slični pokušaji diskreditacije Dine Merlina.
Kao jedan od razloga protivljenja koncertu naveli su i Merlinove ranije izjave o prvom predsjedniku Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Aliji Izetbegoviću, kojeg je pjevač svojevremeno uporedio s Nelsonom Mandelom.
Predstavnici Udruženja iznijeli su i tvrdnje da Merlin navodno ne želi Srbe na svojim koncertima, da zabranjuje srpske zastave te da je pozivao na paljenje Beograda.
Riječ je o optužbama koje se godinama pojavljuju u pojedinim nacionalističkim medijima i na društvenim mrežama, bez originalnih snimaka ili provjerljivih izvora.
Fotografije Ratka Mladića u pozadini
Posebnu pažnju izazvala je činjenica da su tokom konferencije iza govornika bile istaknute fotografije Ratka Mladića, kojeg je Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove pravosnažno osudio na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina.
Uprkos tome, predstavnici Udruženja poručili su da žele spriječiti održavanje koncerta zbog, kako su naveli, poštovanja prema žrtvama, te zatražili da nastup Dine Merlina bude zabranjen ne samo u Kraljevu nego i na području cijele Srbije.
Najavili su da će u narednom periodu pokušati osigurati podršku drugih organizacija i dodatno pojačati pritisak na organizatore koncerta.
Dino Merlin, njegov menadžment i organizatori koncerta nisu se javno oglasili povodom zahtjeva za zabranu nastupa.