Srbija je započela proces modernizacije oklopnih transportera BTR-80A, vozila ruske proizvodnje koja je prethodno kupila od Mađarske. Riječ je o do 50 komada koji su nabavljeni između 2024. i 2025. godine, a prema izvještajima, biće raspoređeni u oklopno-izviđački bataljon u Nišu.
Jedna od ključnih novina jeste ugradnja dodatnih oklopnih ploča, koje omogućavaju zaštitu od metaka kalibra 12,7 mm. Portal Defence Express navodi da novi izgled vozila pokazuje pažljivo postavljanje zaštite, čime je smanjen broj ranjivih zona. „Ovo je korak naprijed čak i u poređenju sa ruskim BTR-82A, čija je zaštita ostala gotovo na nivou sovjetskog modela“, navodi se u analizi.
Uz oklopnu zaštitu, transporteri dobijaju i digitalni sistem za upravljanje vatrom, dnevno-noćne i TV nišane, modernizovane komunikacione uređaje i kamere za bolju preglednost u borbenim uslovima. Poboljšana je i udobnost posade ugradnjom klima uređaja, dok se u narednoj fazi razmatra ugradnja sistema za elektronsko ratovanje, namijenjenih odbrani od bespilotnih letjelica.
„Vojska Srbije mora da bude neuporedivo snažnija, jer velike sile principe poštuju samo kada im to odgovara. Naša obaveza je da budemo jači od svih u okruženju“, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, najavljujući nastavak ulaganja u modernizaciju oružanih snaga.
Prema tvrdnjama vojnih analitičara, modernizovani BTR-80A mogli bi u određenim segmentima da nadmaše ruski BTR-82A, pa čak i ukrajinske modele BTR-3E i BTR-3DA, posebno kada je riječ o situacionoj svjesnosti i dodatnim zaštitnim sistemima. Ipak, na vozilu ostaje nepromijenjen originalni sovjetski dizajn sa bočnim vratima, koji se često smatra nepraktičnim za brze iskrcaje pješadije.
Kupovina transportera iz Mađarske ocijenjena je kao privremeno rješenje, s obzirom na to da Srbija istovremeno razvija vlastita borbena vozila Lazar 3, koja su konstruisana po uzoru na zapadne standarde.