Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da institucija OHR-a neće biti zatvorena, te poručio da će Christiana Schmidta, kada ode s dužnosti, zamijeniti ljudi koji imaju razumijevanje za situaciju u Bosni i Hercegovini. Ova izjava dolazi nakon novih špekulacija o budućnosti OHR-a i odlasku aktuelnog visokog predstavnika.
Govoreći o radu Christiana Schmidta, Konaković je kazao da njegov angažman ocjenjuje veoma pozitivno, iako, kako je naveo, nije zadovoljan svim njegovim odlukama. Istakao je da je Schmidt više puta sačuvao ustavni sistem Bosne i Hercegovine i deblokirao procese u trenucima kada su domaći političari zaustavljali rad institucija.
Konaković je rekao i da ga posebno iznenađuje kampanja koja se protiv visokog predstavnika vodi iz Sarajeva, navodeći da pojedine političke strukture, kako tvrdi, zbog interesa za vlast podrivaju ulogu OHR-a. U tom kontekstu ponovio je stav da zatvaranje ove institucije ne očekuje, bez obzira na političke zahtjeve koji dolaze iz Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, Milorad Dodik je među prioritete političkog djelovanja stavio odlazak visokog predstavnika i zatvaranje OHR-a, ali Konaković tvrdi da do toga neće doći. Dodao je da informacije kojima raspolaže ukazuju na to da će, nakon Schmidtovog odlaska, na čelo OHR-a doći ljudi koji bolje razumiju prilike u Bosni i Hercegovini.
Tema budućnosti OHR-a ponovo je u fokusu javnosti nakon medijskih objava o mogućem odlasku Schmidta, ali dosadašnje informacije u medijima ukazuju da takav razvoj događaja ne bi značio i gašenje OHR-a, nego eventualno imenovanje novog visokog predstavnika.