Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je danas na telefonskoj sjednici Uredbu o isplati jednokratne novčane pomoći korisnicima prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite. Ova pomoć, u iznosu od 200 KM, bit će isplaćena u cilju poboljšanja materijalnog statusa korisnika usljed rasta cijena i povećanja troškova života.
Kako je saopćeno, pravo na pomoć imaju korisnici lične i porodične invalidnine, mjesečnog novčanog dodatka po osnovu priznanja ili odlikovanja, te korisnici novčane egzistencijalne naknade, koji su imali priznat status i bili na isplati naknada za mjesec august ove godine.
Istaknuto je da korisnici koji ostvaruju više navedenih prava, jednokratnu pomoć mogu dobiti samo po jednom osnovu. U slučajevima kada se naknada isplaćuje sukorisnicima, iznos od 200 KM dijelit će se na jednake dijelove.
Za realizaciju ove odluke Vlada FBiH mora osigurati više od 19 miliona KM, a planirano je da jednokratnu pomoć primi više od 99.000 korisnika.
Uredba stupa na snagu narednog dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH.