Oglasila se Američka ambasada u BiH o novim sankcijama za Dodikovu ekipu

0502 americka ambasada

Američko Ministarstvo finansija, preciznije njihov Ured za kontrolu inostrane imovine (OFAC), je 16. novembra 2023, pod sankcije stavio pojedince i pojedine subjekte i kompanije u skladu s Izvršnom naredbom 14033 koja se odnosi na zapadni Balkan.

Sankcije su izrečene zbog iskorištavanja i olakšavanja širenja ruskog utjecaja na našem području.

Što se tiče Bosne i Hercegovine, sankcije su određene za tri osobe, a riječ je o ministru industrije, energetike i rudarstva entiteta RS Petru Đokiću, zatim članu Dodikovog SNSD-a Savi Cvijetinoviću zvanom Tigar, a na crnoj listi je sada i Duško Perović, dugogodišnji šef predstavništva RS u Moskvi.

U međuvremenu, odluku američke vlade prokomentirala je i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u našoj zemlji, iz koje su na platformi X, bivšem Twitteru, napisali:

“Oni koji nedopuštenim poslovima i trgovinom utjecajem omogućavaju ruski utjecaj u BiH, koji se bave korupcijom ili podrivaju Daytonski mirovni sporazum, i dalje će snositi posljedice.”

Više na istu temu