Svečanom šetnjom ulicama Tuzle danas je ispraćena 350. generacija maturanata Behram-begove medrese, koja broji 125 učenika i učenica. Posebna atmosfera, osmijesi, emocije i ponos obilježili su defile maturanata koji su još jednom pokazali tradiciju i značaj jedne od najstarijih obrazovnih institucija u Bosni i Hercegovini.
Maturanti su, u pratnji svojih razrednika i odgajatelja, krenuli od Behram-begove medrese, nakon čega su prošetali do Trga slobode, a potom i do Kapije – Trga prekinute mladosti, gdje su položili ruže i učenjem Fatihe odali počast stradaloj tuzlanskoj mladosti.
Šetnja je nastavljena prema Džindić džamiji, gdje su se maturanti prisjetili profesora ukopanih u haremu džamije, a završena je simbolično kod stare zgrade Medrese na Skveru. Upravo na tom mjestu maturanti su prošli kroz kapiju nekadašnje škole i zajedničkim fotografisanjem zaokružili jedno važno životno poglavlje.
Defile maturanata privukao je pažnju brojnih građana koji su ih ispratili aplauzima i riječima podrške, dok su ponosni roditelji i prijatelji bilježili emotivne trenutke završetka srednjoškolskog obrazovanja.
Ova generacija broji 63 učenika i 62 učenice. Razrednici maturantima bili su Dino Ćorović i hfz. Asmir Imamović, dok su odgajatelji bili Nedim Alić i hfz. Abdullah Kapo. Razrednice maturanticama bile su Merzija Kasumović i Mejra Numanović, a odgajateljica Edina Đedović.
Poseban uspjeh ove generacije predstavlja i jedan novi hafiz – Nail Salkanović, dok su za učenike generacije proglašeni Ensar Hamidović i Lamija Baćevac.
Iz Behram-begove medrese danas ne odlaze samo učenici, nego mladi ljudi koji sa sobom nose znanje, odgoj, prijateljstva i uspomene za cijeli život.
Svečanosti ispraćaja maturanata bit će završene Maturskom akademijom koja će biti održana u srijedu, 20. maja 2026. godine./Tuzlainfo.ba/
