Srpski špijuni (ne)čiste savjesti
Davno je Dnevni Avaz trebao promjeniti onaj reklamni slogan „Avaz ide prvi“ – zbog sebe, ali i zbog istine. No, pošto je reklama još uvijek važeća, pomalo i otrcana, dajem sebi za pravo da predložim novu – „Avaz – povoljno smirujemo savjest, nečistu“! Mnogi Bošnjaci, počev od naibu reisa Ismeta Spahića, znaju da bi ovaj Avazov slogan bio bliži stvarnosti, posebno jer je većina imala priliku da na stranicama novine smiri svoju savjest.
No, ovo nije priča o Dnevnom Avazu, nego o nečistoj savjesti bošnjačke političke, intelektualne i vjerske elite. Avaz je tu samo instrument, spona između elite i naroda – pa zbog toga nije ni bitan. Pravi igrači su naibu reis Ismet ef. Spahić i njemu slični, koji svoja četrnaestogodišnja saznanja tek ovih dana kazuju svom narodu, iako su ta saznanja, ukoliko se pokažu istinitim, u mnogome doprinijela njegovim posrnućima.
Naime, Ismet ef. Spahić je prije desetak dana govorio za Dnevni Avaz, a u svom podužem govoru spomenuo je i aktuelnog predsjednika SDA Sulejmana Tihića, označivši ga kao „ubačenog, prljavog, srpskog igrača!“ Naravno, u vrijeme otvorenog fronta Fahrudina Radončića, vlasnika Avaza, sa vrhom SDA, izjava ef, Spahića je gurnuta na naslovnicu najtiražnijeg lista, pa je samim tim dobila na značaju.
Spahić je pomenuti zaključak izveo iz dvije teze! Prvo – neki čovjek mu je prije četrnaest godina, u Štutgartu, kazao da je Tihić srpski igrač! Koji čovjek – haman da efendiji Ismetu nije bitno! Drugo – kako je Tihić sa kravatom izašao iz srpskih logora!? Haman je trebalo da ne izađe, po efendijinom!? Tihić je, na osnovu ove dvije teze, pravi, pravcati, srpski igrač! No, šta je onda efendija Spahić!?
Naibu reis je čovjek koji četrnaest godina, od tog kobnog saznanja, nema miran san! Na čelu njegovog naroda, dobar dio tih godina, nalazi se srpski špijun, što zna samo neki čovjek u Štutgartu i efendija. Možda i tajne sile – masoni, Srbi i slični. Efendiji je, po logici, najteže! Valjalo je čiste savjesti predvoditi molitvu za svoj narod, a pri tom znati da ga u svjetovnim poslovima vodi srpski špijun!? Valjalo je ponekad ručati, pa čak se i merhabati, sa pomenutim špijunom, jer su Srbi u proteklih četrnaest godina odradili dobar posao – doveli su špijuna do Predsjedništva BiH i do fotelje predsjednika najjače bošnjačke stranke! A samo je efendija znao!? I šutio je! Zbog čega – treba pitat efendiju!? U Avazu je to pitanje izostavljeno, haman nenamjerno, zbog čega i moj slogan mora na remont – „Avaz – povoljno smirujemo savjest, nečistu. Bez neugodnih pitanja!“.
Almir ŠEĆKANOVIĆ
