Meso poskupljuje i u BiH, evo koliko sada koštaju junetina, teletina i piletina

by Admin Tri
| 12:28

Cijene mesa u zemljama regiona nastavljaju rasti, a razlike među državama sve su izraženije, pokazuju i iznosi na policama trgovina i mesnica.

Prema dostupnim podacima, najviše cijene bilježe se u Hrvatskoj, gdje kilogram junetine često košta između 14 i 16 eura, dok je teletina i skuplja. Takav nivo cijena prati standard Evropske unije, ali istovremeno predstavlja dodatno opterećenje za potrošače.

U Bosni i Hercegovini cijene su niže nego u Hrvatskoj, ali i dalje visoke u odnosu na prosječna primanja građana. Kilogram junetine najčešće se prodaje po cijeni od 21 do 27 konvertibilnih maraka, teletina dostiže od 33 do 40 KM, pileći file košta između 14 i 15 KM, dok se cijelo pile kreće od šest do sedam KM.

Slična situacija prisutna je i u Srbiji i Crnoj Gori, gdje se kilogram junetine uglavnom prodaje za 10 do 13 eura, uz manja odstupanja u zavisnosti od grada, ponude i kvaliteta mesa.

Najniže cijene mesa u regionu bilježe se u Sjevernoj Makedoniji, gdje se kilogram junetine može kupiti za osam do 10 eura, što ovu zemlju izdvaja kao najpovoljniju za potrošače kada je riječ o ovoj vrsti proizvoda.

Rast cijena mesa povezuje se sa sve višim troškovima stočne hrane, energenata i uvoza, koji u većini zemalja regiona imaju značajan utjecaj na formiranje krajnjih cijena na tržištu.