Sutra počinje „Sedmica sudske nagodbe“ u Općinskom sudu u Tuzli

by Admin Tri
| 20:12
0101 2020 opcinski sud tuzla

Općinski sud u Tuzli sutra započinje s aktivnostima u okviru projekta „Sedmica sudske nagodbe“, koji se realizuje na inicijativu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH. Aktivnosti će trajati od 3. do 14. novembra 2025. godine, a cilj je da se što veći broj sudskih predmeta riješi mirnim putem.

Kroz ovaj program nastoji se povećati efikasnost sudskih postupaka i promijeniti pristup rješavanju sporova, s naglaskom na brzo, ekonomično i obostrano prihvatljivo rješenje. Općinski sud pozvao je sve zainteresovane stranke čiji se predmeti vode pred ovim sudom da u navedenom periodu pristupe sudu i pokušaju zaključiti sudsku nagodbu.

Stranke mogu podnijeti pismeni prijedlog, dogovoriti termin s nadležnim sudijom ili, zajedno sa suprotnom stranom, pristupiti sudu radi zaključenja nagodbe. Cilj akcije je jačanje povjerenja javnosti u sudove i promocija kulture dijaloga u rješavanju sporova.