Singapur je država koja ima najmoćniji pasoš na svijetu. Stanovnici ove zemlje mogu posjetiti 195 država svijetu bez vize.
Titula za ovu godinu dodijeljena im je, prema “Henley Passport Indexu”, pasošu koji pruža “rangiranje među svim svjetskim pasošima prema broju destinacija kojima njihovi nosioci mogu pristupiti bez vize”.
Iako bi mnogi pomislili da su Sjedinjene Američke Države na prvom mjestu, nije tako, jer je SAD tek na osmom mjestu, a stanovnici mogu posjetiti 186 destinacija bez vize.
Drugo mjesto dijeli nekoliko država, čiji stanovnici bez viza mogu u 192 zemlje. Na tom mjestu su Japan, Njemačka, Francuska, Italija i Španija.
U 191 državu bez vize mogu građani također nekoliko zemalja pa dijele treće mjesto. To su Južna Koreja, Švedska, Finska, Austrija, Irska, Luksemburg i Nizozemska.
Na četvrtom mjestu su Velika Britanija, Novi Zeland, Norveška, Belgija, Danska i Švicarska sa bezviznim ulaskom u 190 država. Australija i Portugal su na petom mjestu i građani tih zemalja mogu ići bez vize na 189 destinacija.
Na posljednjem mjestu je Afganistan, čiji građani mogu bez vize putovati u samo 26 zemalja.
Zemlje regije i BiH
Kada je u pitanju regija, najbolje rangirana je Slovenija. Slovenci mogu vez vize putovati u 185 država i ova bivša jugoslevenska zemlja se nalazi na osmom mjestu. Na 10. mjestu je Hrvatska čiji građani mogu putovati bez vize u 183 države.
Srbijanci mogu bez vize u 140 zemalja čime je Srbija na 35. mjestu, Crna Gora je na 42. mjestu kao i Sjeverna Makedonija, čiji građani mogu bez viza putovati u 128 zemalja svijeta.
Najlošije rangirana je Bosna i Hercegovina. Državljani naše zemlje bez vize mogu putovati u 123 države svijeta i nalazimo se na 44. mjestu po rang listi.
